Povijest škole

Prva redovita općinska pučka škola u Kaštel Lukšiću, koja je i dalje nastavila s radom, te nije prestajala raditi i znao joj se svaki učitelj, a i sama zgrada, osnovana je 1846. godine. U početku se u školi govorio talijanski jezik, a škola je bila dvorazredna. Ali već 1850. god. djeca pohađaju četverorazrednu školu.

Godine 1878. u novoj obiteljskoj kući učitelja Bartula Matijace otvorila se prva posebna ženska učionica sa "samoukom učiteljicom" šjorom Đovaninom. Zanimljivo je da su u to doba ocjene bile obrnute od današnjih, što bi značilo da je 5 bila najslabija, a 1 najbolja ocjena. Ocjene su se izgovarale sa: nedostatno, dostatno, povoljno, pohvalno i odlika.

Pošto je škola brojila sve više učenika, 1899. godine sagrađena je nova kamena školska zgrada sa četiri učionice i stanom za učitelja. u toj školskoj zgradi nastava se odvijala sve do useljenja u "Dobrilin dvorac" u dvorac Vitturi 1958. godine. Nakon osamnaest godina nastave i dvorac Vitturi je postao pretijesan i neuvjetan za daljnje odvijanje nastave, tako da je 1976. godine ondašnja Osnovna škola "Vjeko Butir" započela sa radom u novoj zgradi u kojoj se nalazi i danas.

Škola „Ostrog“ počela je sa radom 1976. god. Kasnije uz matičnu obuhvaća i područnu školu u Lećevici s kojom ukupno broji 715 učenika i 29 učitelja i ravnatelja, Matu Patrlja.

„SVAKO DJELO DOĐE NA VIDJELO“

Davne 1976. god školu je polazilo 449 učenika kojima su znanje davala 23 učitelja, a učitelj Josip Krnić bio je ravnatelj.

1986. god. škola broji 594 učenika, 26 učitelja, a poslove ravnatelja vodi Mate Patrlj.

1996. god. u školu je upisano 756 učenika, 29 učitelja, a ravnatelj je profesor Mario Klaić.

Škola „Ostrog“ nikla je iz trnja i korova te se uzdigla u svom šarolikom okružju, zagrljena vrtom, maslinikom i plastenikom kao prava ljepotica. A za tu ljepotu vrijedilo se truditi i mučiti.

Zapravo, daleke 1976. god. školski okoliš bio je zatrpan građevinskim otpadom i obrastao korovom. Svi djelatnici i učenici su zajedničkim radom nastojali promijeniti taj izgled i uljepšati ga. Svojim primjerom učili su nove generacije, otkrivali im tajne u kojim je bila smještena ljepota koju danas uživamo. Ona raste i svakim danom je sve veća, a o njoj svjedoče mnogi posjetitelji, ljubitelji prirode, strani turisti…

Ravnatelj Mate Patrlj  12 godina je  radio kao učitelj povijesti, a kao ravnatelj odradio je punih 30 godina.

Njegovu karijeru ravnatelja obilježila je želja i nastojanje da razgovorom riješi sve postavljene zadaće i ostvari svoje ciljeve. Uspio je zahvaljujući, prvenstveno, blagoj naravi i nesebičnom povjerenju u suradnike.

Odnos s učenicima gradio je na razumijevanju, a oni su to voljeli i cijenili.

Nakon odlaska ravnatelja Mate Patrlja u mirovinu, u rujnu 2008. god. na mjesto ravnatelja dolazi profesor Stipe Božinović Mađor.

Stipe Božinović Mađor , profesor tjelesne i zdravstvene kulture, stekao bogato radno iskustvo u gimnaziji u Sinju, a petogodišnjim radom u Agenciji za odgoj i obrazovanje iskusio je posao savjetnika za TZK-u.

2013. godine nakon redovnog izbora za ravnatelja, dolazi nam ravnateljica Nevenka Maras, učiteljica naše škole. Ravnateljica Maras je  dala ostavku, te smo ponovno izbabrali ravnateljicu Silvanu Maganjić, profesoricu naše škole. Na ravnateljsko mjesto je došla u srpnju 2016.

15.01.2018. 09:00
15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU. Prije 19 godina RH je uspostavila diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu.

22.01.2018. 10:40
Novo CARNET-ovo natjecanje: „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET pokreće novo natjecanje pod nazivom „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ namijenjeno svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

> O školi  > Povijest škole