GRAD BEZ BICIKLISTIČKIH STAZA
Biciklijada pod motom „Grad bez automobila - pokažimo da volimo naša Kaštela“, u sklopu manifestacije Dan bez automobila održala se u četvrtak ujutro u Kaštel Kambelovcu, a najveći broj sudionika na biciklima, romobilima, roloma ili šetnjom, stigao je iz kaštelanskih osnovnih škola te dječjeg doma Miljenko i Dobrila

Kolona biciklista krenula je iz đardina u Kaštel Novom, a uz put su im se priključili i drugi sudionici, kako bi svi zajedno sudjelovali u programu koji su za njih organizirale članice udruge Golubice i Grad Kaštela. Glavna tema programa bila je poruka o potrebi smanjenja upotrebe automobila te o želji mnogih da se ulice u centrima kaštelanskih mjesta prepuste pješacima, biciklistima, rolerima i svima bez automobila i drugih mehaniziranih prijevoznih sredstava.

Iako se ovakva poruka s ove manifestacije slala i godinama ranije, u Kaštelima biciklisti još nemaju svoju sigurnu zonu prometovanja, a većina njihovih vožnji kosi se s prometnim propisima.

- U Kaštelima imamo problem nepostojanja biciklističkih staza koje su jedine specijalizirane, odnosno na kojima je jedino dozvoljeno sigurno upravljanje biciklom. No, djeci ostaje mogućnost vožnje na igralištima ili nekim prostorima gdje se ne odvija promet, ali na žalost, i njih je premalo. Ipak, ako se djeca voze biciklima važno ih je upoznati sa načinima sigurne vožnje, uz upotrebu reflektirajućeg prsluka i s adekvatnom svjetlosnom signalizacijom na biciklu te s obvezom da djeca do 12 godina nose zaštitne kacige i obavezno pri vožnji budu u pratnji roditelja ili učitelja – kazao nam je Perica Orešković, policijski službenik Odjela za sigurnost cestovnog prometa, koji se zajedno sa svojim kolegama priključio manifestaciji te proveli akciju Poštujte naše znakove, pri čemu su djeca dobila prigodne propagandne materijale i isprobali kako izgleda sjediti na policijskom motoru ili u policijskom autu.