DAN GRADA KAŠTELA

Autor: Administrator , 29. 2. 2024.

POVELJA KNEZA TRPIMIRA - RODNI LIST HRVATSKE DRŽAVNOSTI

Kaštela obilježavaju Dan grada 4. ožujka u spomen na isti datum 852. godine kada je knez Trpimir darovavši crkvicu Svetog Jurja u Putalju splitskoj nadbiskupiji, u pisanoj darovnici izdanoj u Bijaćima po prvi put napisao “knez Hrvata milošću Božjom”, odnosno “dux Croatorum iuvatus munere divino”.
Prijepis Trpimirove darovnice iz 16. stoljeća danas se čuva u župnoj Riznici crkve Svetog Jurja u Kaštel Sućurcu. Kao najstarija hrvatska vladarska isprava u kojoj se spominje Hrvatska i ime Hrvat , ona u stvari predstavlja rodni list hrvatske državnosti.

Kako bismo se i mi pridružili proslavi Dana grada, 1. ožujka 2024. godine neće biti nastave.

Svim učenicima, djelatnicima i roditeljima kao i svim građanima Kaštela želimo sretan Dan našeg grada!