Izvanučionička nastava u Saloni

Autor: Željka Radnić, 10. 10. 2023.

Učenici četvrtih razreda naše škole posjetili su sa svojim učiteljicama Milkom Berić, Majom Brčić i Jasnom Stančin-Lukas nekad najveći rimski grad u Dalmaciji - Salonu.

Krenuli smo od amfiteatra u kojem su se vodile krvave borbe gladijatora. U to vrijeme imao je na južnoj strani tri kata, a mogao je primiti oko 18 000 gledatelja.

Nastavili smo prema velikoj bazilici, koja je bila najveća crkva u Dalmaciji u to doba. Spustili smo se do krstionice u obliku križa. Saznali smo da su se u njoj krstile odrasle osobe i to na Veliku subotu. Zanimljivo je bilo čuti i da se tu pronašao i mozaik s dvije košute s natpisom: Kao što košuta žudi za izvor vodom, tako duša moja čezne, Bože, za tobom. Zajedno smo i zapjevali taj psalam.

Istočno od bazilike posjetili smo i ostatke velikih gradskih termi, koje su uz vruću i hladnu kupelj imale i svlačionicu, sobu za masažu, vježbu, znojenje, odmor…

Nastavili smo svoj obilazak do Tusculuma, ljetnikovca svećenika i arheologa don Frane Bulića, najzaslužnijeg za arheološka istraživanja u Saloni. Posjetili smo i njegovu radnu sobu, koja je sada pretvorena u muzej. Idealno mjesto za marendu i odmor našli smo u hladovini prelijepog vrta Tusculum, gdje se nalazi fontana i šetnica omeđena kamenim stupovima.

Na samom kraju, razgledali smo Manastirine, najveće groblje na otvorenom i vidjeli brojne sarkofage. Pomolili smo se na grobu svetog Duje, a sad znamo gdje je i grob don Frane Bulića.

Za mnogo toga što smo saznali, za brojne aktivnosti u kojima smo sudjelovali i nagrade koje smo pritom dobili, zahvaljujemo bivšoj djelatnici naše škole, vjeroučiteljici Ani Biliškov. A bile su tu igre potrage, tombola, slagalice, natjecanje u najbržem sastavljanju rečenice: Iz kamena povijest, iz povijesti svijest … Uživali smo i u oslikavanju oblutaka kršćanskim simbolom - ribom.

Bilo nam je super. Sigurni smo da ćemo dojmove današnjeg dana dugo pamtiti.

Ida Brajko i Josip Benedikt Ćurić 4.a