DUBROVNIK- STON - LOKRUM – Izlet učenika četvrtih razreda

Autor: Administrator , 29. 5. 2023.

Kako bismo okrunili sve povijesne i kulturne sadržaje koje smo sa učenicima usvajali ove četiri godine, za završni izlet četvrtaša upriličen je odlazak na izlet u Dubrovnik. Malo duža vožnja nije nikome smetala. Štoviše, djeca su se aktivno družila, pjevala i uživala u pogledu na brojne ljepote hrvatskog juga. Iznimna euforija uslijedila je pri vožnji preko Pelješkog mosta, a netom prije fotografirali smo se  na vidikovcu sa kojeg se pruža pogled na ovo čudo infrastrukture.

Zelenilo neretvanske doline i mirnoća rijeke sve nas je potaknula na divljenje bez prestanka. Uz kraći razgled grada Stona i odlazak do najtarije solane u Europi, učenici su mogli vidjeti bazene u kojima se bere sol,a većina njih kao i učiteljice odlučili su se na kupnju soli. Stonske solane današnjim oblikom koji datira iz doba Dubrovačke republike i ukupnim svojim uređenjem odlično predočuju složenu proizvodnju soli iz srednjeg vijeka, te su prvorazredni spomenik kulture i meta turističkih posjeta.

Krenuli smo dalje prema krajnjem jugu, do središnje točke putovanja- Dubrovniku. Odmah smo se uputili u šetnju Stradunom. Nije nas nimalo začudio veliki broj stranih posjetitelja koji su kao i mi gledali u zidine, spomenike, u kamen koji se svjetluca na suncu i prema kojem se svi možemo zaista odnositi sa poštovanjem.

Iz dubrovačke stare gradske luke brodom smo krenuli do prirodnog rezervata – otočića Lokruma na kojem smo puno toga naučili o flori i fauni ovoga područja. Nakon edukativnog predavanja, djeca su imala slobodno vrijeme za užinu i igru.

Ukusni ručak sa desertom uslijedio je na povratku s otoka Lokruma, a u poslijepodnevnim satima nastavio se edukativni dio našeg izleta.

Licencirani vodič- gospođa Gabrijela zaintrigirala je učenike sa povijesnim znanjem o gradu i okolici Dubrovnika, a nju je oduševilo koliko su učenici bili znatiželjni i spremni na suradnju i aktivno slušanje. Tako su doznali brojne zanimljivosti o okolnim samostanima, Lokrumu, palači Sponza, Stradunu, Zidinama i kuli Minčeta te najstarijoj ljekarni u Europi, ali i strašnom potresu koji je u prošlosti potpunosti izmijenio izgled Dubrovnika.

Puno smo toga naučili i vidjeli ovoga dana. Zadovoljni i prepuni lijepih dojmova, u raspjevanoj atmosferi vratili smo se u Kaštel Lukšić u večernjim satima. Ipak, najveći utisak na sve nas ostavila je ljepota Dubrovnika koja će nam ostati u trajnom sjećanju, kao i ponos u srcima što smo ga posjetili i razgledali.

Učiteljice četvrtih razreda