Europski dan jezika

Autor: Ana Rančić, 7. 10. 2015.

Europska godina jezika 2001. koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika.

Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine.

Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

1. ☺Upozoriti javnost na važnost učenja jezika u raznolikost uspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje

2. ☺Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe koje treba njegovati i sačuvati

3. ☺Poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

U povodu obilježavanja tog dana aktiv stranih jezika je pripremio prigodan program. Učenici i učitelji su mogli razgledati radove svih učenika mlađih i starijih razreda naše škole koji su bili postavljeni u  školskom atriju tijekom mjeseca rujna.

Održana je i prigodna priredba u obje smjene, za mlađe i za starije učenike. Učenici su izvodili igrokaze na temu različitog izgovora istih riječi na više europskih jezika, čuli su pjesmicu–igru riječi te šaljivi dijalog između konduktera i putniku u vlaku.