Autor: Božena Ukić, 8. 4. 2013.

U utorak, 9. travnja u našoj školi svečano će se pustiti u pogon Solarni treker koji je postavljen na školi.
Projekt Solarni suncokret namijenjen je edukaciji učenika osnovnih škola o obnovljivim izvorima energije - energiji sunca, vjetra, riječnih tokova, morskih mijena i valova, geotermaloj energiji te energiji biomase.

Click to enlarge image solari3.jpg

U sklopu projekta, omogućenog donacijom Hrvatskog Telekoma, u 10 osnovnih škola - u Dubrovniku, Hvaru, Zadru, Kaštel Lukšiću, Krku, Puli, Križevcima, Zagrebu, Ivanić-Gradu i Vukovaru - instaliran je po jedan solarni treker, uređaj koji se tijekom dana okreće za suncem, poput suncokreta, iz čega je proizašao i sam naziv projekta.

Solarni trekeri samostojeći su solarni sustavi koji „prate“ sunce tijekom dana tako da se solarni moduli usmjeravaju prema suncu pod optimalnim kutom, što donosi oko 30% veću učinkovitost sustava, a time i više proizvedene električne energije.