Autor: Božena Ukić, 28. 1. 2013.

I ove će godine udruga „Suradnici u učenju“ organizirati niz aktivnosti s temom „Sigurniji internet za djecu i mlade“ te predstavljati Hrvatsku kao  Safer Internet Committee u INSAFE-u. Tema ovogodišnje nacionalne kampanje "Sigurniji internet za djecu i mlade" su online prava i odgovornosti, pa iz udruge pozivaju i učenike i nastavnike da se i ove godine prijave.

Učenici mogu sudjelovati na izložbi multimedijskih radova kojima objašnjavaju online prava i odgovornosti te upozoravaju vršnjake na moguće opasnosti na Internetu i daju savjete kako ih izbjeći.

Učitelji i nastavnici mogu napraviti predavanje, radionicu ili neku drugu aktivnost sa svojim učenicima te kroz takav primjer dobre prakse preporučiti svojim kolegama kako djecu poučiti primjerenom, odgovornom i sigurnom ponašanju na Internetu.

Za roditelje i sve odrasle pripremaju se predavanja o Sigurnosti djece koja će se održati u osnovnim i srednjim školama i knjižnicama širom Hrvatske te putem online webinara.

• načinima na koje se  u takvim situacijama mogu zaštititi djeca i obitelj.

Posebna pozornost predavanja bit će usmjerena na primjereno, odgovorno i sigurno korištenje Interneta te na savjete i iskustva koja mogu pomoći roditeljima i djeci da se lakše snađu u svijetu suvremenih tehnologija.

Podsjećamo, prošlogodišnjoj se akciji odazvao velik broj učitelja, nastavnika i učenika čiji su radovi predstavljeni na multimedijskoj izložbi i u metodičkom priručniku „Kako poučavati djecu o sigurnijem, primjerenijem i odgovornijem ponašanju na Internetu“. U aktivnosti je direktno bilo uključeno oko 5000 sudionika, a indirektno više od 50.000. Za te je aktivnosti udruga „Suradnici u učenju“ proglašena najboljim Safer Internet Committee među 99 zemalja.