Svjetski dan voda: Učenici iz Kaštel Lukšića i K. Starog posjetili Pantan i poručili – bez vode nema života!

Autor: Božena Ukić, 22. 3. 2012.

Svjetski dan voda, koji se obilježava svake godine 22. ožujka, na poseban su način obilježili učenici osnovne škole Ostrog iz Kaštel Lukšića i OŠ prof. Filip Lukas iz Kaštel Starog.

Na inicijativu nastavnice Lede Tomaš, koja posljednjih godina skrbi o najljepšem školskom Botaničkom vrtu, 70-ak je učenika dviju osnovnih škola dan provelo na močvari Pantan, gdje se nalazi malo jezero – izvor iz kojeg ističe vodeni tok zvan Rika, koja teče kroz močvarno područje i starinski ribnjak te nakon nekoliko stotina metara završava u moru.

Djeca iz 2d i 3a razreda lukšićke škole, te učenici 5d iz Starog, na Pantan nisu stigli samo kako bi uživali u prirodnim ljepotama, već kako bi i svojim rukama dali doprinos očuvanju prirode i zaštiti voda, u čemu su im podršku dale i njihove učiteljice Mirjana i Ranka, te nastavnice Leda i Davorka. Vrijedne dječje ruke prikupile su odbačeno smeće, koje su ostavili nesavjesni pojedinci, a potom su uživali u prekrasnom okruženju; prirodi koju je obojilo proljetno zelenilo, pjevu ptica i pogledu na labudove i patke.

- Ovdje smo kako bismo kako bi prikupili smeće koje su ljudi odbacili, a naš razred je inače ˝ekološki˝. – kazala nam je Tina, učenica trećeg razreda.
- Voda je važna za život, za ljude i za prirodu, a izvore pitke vode treba čuvati i štititi. – dodaje Karmen iz istog razreda.

Na upit što njoj predstavlja voda Ana iz petog razreda škole u Kaštel Starom spremno odgovara: Sve! A njena prijateljica iz razreda Tea kaže kako bez vode nema života, a ona je podjednako potrebna i ljudima i biljkama.

Svjetski dan voda bio je i prigoda za još jednom ponoviti naučeno gradivo, popričati o izvorima pitke vode, očuvanju tih istih izvora, o značenju kojeg voda ima za prirodu i čovjeka. Ovi mali ekolozi svjesni su kako bez vode nema ni života, kako izvore treba čuvati i kako je voda veliko bogatstvo naše domovine.

Izvor: http://kastelanska-panorama.com/vijesti/kastela/svjetski-dan-voda-ucenici-iz-kastel-luksica-i-k-starog-posjetili-pantan-i-porucili-%E2%80%93-bez-vode-nema-zivota/