Autor: Božena Ukić, 19. 3. 2009.

Svjesni činjenice da je prometni odgoj i obrazovanje djece u poznavanju prometnih propisa, kao i podizanje prometne kulture općenito, jedan od prioriteta u edukaciji djece već od najranije dobi, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske već niz godina poduzima razne preventivno-represivne mjere i provodi aktivnosti s ciljem zaštite djece u prometu.

Bez obzira što se broj nastradale djece u prometu u posljednjem desetljeću smanjio, te usprkos pozitivnim pomacima, statistički podaci i dalje upozoravaju na stradavanja djece u prometu. Osim toga, promijenile su se i okolnosti u kojima nastradala djeca sudjeluju u nesrećama. Dok su u prošlosti najviše stradavala djeca kao pješaci, danas je njihova sigurnost ugrožena u vozilima roditelja ili najbližih osoba, s kojima bi trebala biti najsigurnija. To se očituje u neadekvatnom smještaju u vozilu, odnosno prijevozu na prednjim sjedalima, u ne vezivanju sigurnosnim pojasevima ili smještajem u neadekvatne sjedalica, koje ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti.

Sredstvima Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, u sklopu provođenja promidžbenih aktivnosti, izrađena je web aplikacija „Prometna učilica“ koja će školskoj djeci omogućiti upoznavanje s osnovama prometne kulture, prometnih propisa i poželjnog ponašanja u prometu.

Prilagođena je uzrastu djece od 1. do 8. razreda osnovne škole te obrađuje dvije tematske cjeline – kretanje pješaka u prometu i vožnju bicikla, kako kroz poučne sadržaje, tako i kroz pitanja za provjeru znanja.

Kako bi svoje znanje moglo provjeriti što više školske djece iz svih krajeva naše zemlje, „Učilica" je dostupna putem najkorištenijeg medija populacije mladih – Interneta. „Prometna učilica“, u sklopu „Školske učilice“ može se pronaći na adresi http://ucilica.carnet.hr/prometna/, a korisnički podaci, korisničko ime i lozinka za pristup Prometnoj učilici, dobit će se u školi.

„Učilica“ će, osim primarne namjene, biti dostupna i nastavnicima za prezentaciju i poduku, a kroz aplikacijska rješenja nudi mogućnost izrade njihovih vlastitih pitanja, korištenje već postojeće baze pitanja te kreiranja zadataka za vježbanje.

Isto tako, u svom će je radu koristiti i policijski službenici svih policijskih uprava te Ravnateljstva policije u organiziranju raznih preventivnih aktivnosti u osnovnim školama te pri organiziranju natjecanja iz poznavanja prometnih propisa u sklopu školskih, županijskih, državnih i drugih natjecanja.

Što će „Prometna učilica“ omogućiti?

• usvajanje i provjeru znanja iz poznavanja prometnih propisa u svim osnovnim školama, kao i dostupnost učenicima od kuće, iz informatičke radionice, lokalne knjižnice ili igraonice
  • provođenje i organiziranje preventivnih aktivnosti s djecom u relativno kratkom vremenskom razdoblju (policijski službenici i nastavnici moći će organizirati natjecanja, odnosno testove i vježbe)
  • statističko praćenje edukacije i rezultata edukacije po školama, regijama, županijama te područjima i uzrastima
  • kvalitetna analiza dobivenih rezultata poslužit će za obogaćivanje određenih nastavnih područja novim sadržajima (ako je evidentno da iz određenih područja djeca imaju slabije rezultate u provjeri znanja), kao i ciljanim djelovanjem prema određenoj dobnoj skupini ili regiji
  • brzo distribuiranje važnih obavijesti i najave aktivnosti svim školama u Hrvatskoj
  • daljnje unapređenje sigurnosti cestovnog prometa kod najranjivije skupine sudionika u prometu – djece
  • putem dijela za roditelje provodit će i edukaciju roditelja kao najvažnijih čimbenika u kvalitetnoj edukaciji djece u prometu, uvažavajući činjenicu da djeca postupaju uglavnom onako kako vide od svojih roditelja (osobito manji uzrast)
  • kroz suradnju s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa „Prometna učilica“ u sklopu „Školske učilice“ bit će preporučena svim školama, nastavnicima i učenicima u redovitoj komunikaciji sa školama.

Na kraju bi poručili roditeljima da ne čekaju da se njihova djeca s prometnim odgojem upoznaju tek kada upišu auto-školu već da od najranije dobi rade na edukaciji svojih najmilijih kako bi spriječili neželjene posljedice i stradavanja u prometu.