IZ ŠKOLE OSTROG UPUĆEN TSUNAMI DOBROTE

Nakon brojnih potresa i tsunamija koji su pogodili Japan, u petak ujutro iz škole Ostrog u Kaštel Lukšiću upućen im je tsunami dobrote, čiji je idejni pokretač bila Ivna Bućan, a realizirali su ga učenici ove škole pomoću tisuću papirnatih ždralova i predivnog stabla ukrasne japanske trešnje.

Ideju Ivne Bućan da učenici na specifičan način pokažu suosjećanje sa svojim vršnjacima u dalekom Japanu, prihvatila je i profesorica hrvatskog jezika Nada Barišić koja je u cijelu akciju uključila i učenike šestih i osmih razreda. Oni su izradili 1000 papirnatih ždralova i u petak ih, zajedno s najmlađim učenicima ove škole, objesili na japansku trešnju, koja je upravo ovih dana u punom cvatu te na okolna stabla u školskom Botaničkom vrtu.

- Naša je profesorica došla na ideju da nam kao podloga posluži radnja knjige „Sadako hoće živjeti“ u kojoj se opisuje tragična sudbina djevojčice koja je nakon nuklearnih bombi koje su pale na Japan u 2. svjetskom ratu, oboljela od teške bolesti. Liječnik joj je savjetovao da do ozdravljenja napravi 1000 papirnatih ždralova. Na žalost, ona ih je napravila 999 i umrla, a mi smo odlučili umjesto nje napraviti svih 1000 koji će donijeti nadu svim stanovnicima Japana, a posebno djeci – objasnila nam je ideju o ždralovima osmašica Lucija Skorup.

- Djeca i djelatnici ove škole čvrsto vjeruju da će zemlja u Japanu prestati podrhtavati kada japanska trešnja i ostala stabla u našem vrtu naseli ždral do ždrala – kazala je profesorica Nada Barišić, koja je bila ponosna na svoje učenike koji su ovu ideju prihvatili od srca i sve ždralove izradili s mnogo ljubavi i nade.

Kako nam je kazala ovom prilikom Ivna Bućan, stablo ukrasne japanske trešnje, odnosno kiku shidare sakura,  na koje su se ovog dana naselili brojni ždralovi, u Botanički vrt posađeno je 1982. godine, a sadnicu su dobili iz zagrebačkog Botaničkog vrta. Kako se radi o ukrasnom stablu, ono ne daje plodove, ali u proljeće obuče najljepšu ružičastu haljinu i pruža predivan pogled svima koji ovaj vrt pohode.

U nadi da će ovi ždralovi donijeti mirne snove stanovnicima Japana, učenica 6. razreda Marija Ljulj cijelu je ovu akciju nazvala dobrom poukom za sve njih uz riječi: Želimo Japanu mir, zdravlje i sreću jer ih ždralovi prelijeću.