Autor D.P.

Završna manifestacija akcije „Živim život bez nasilja“, u sklopu Mjeseca borbe protiv nasilja, u Kaštelima je održana u osnovnoj školi Ostrog, a uz učenike manifestaciji su nazočili predstavnici MUP-a, Centra za socijalni rad, Savjeta za sport i mlade, čelni ljudi Grada, članovi Školskog odbora te ravnatelji i pedagoški djelatnici svih kaštelanskih škola.

Nastojeći djeci i ostalim nazočnima približiti ovu tematiku, ravnatelj škole Ostrog Stipe Božinović, načelnik policijske postaje Kaštela Jadranko Jurčević i gradonačelnik Josip Berket u svojim uvodnim obraćanjima govorili su upravo o nasilju u obitelji i nasilju među djecom te potrebi svakodnevne prevencije.
Službenica Odsjeka za maloljetničku delikvenciju Sandra Kovačić, održala je predavanje u kojem je osim crne statistike o nasilju u obitelji govorila i o postupcima prijavljivanja nasilnika, radu policije, protokolu, prevenciji i zakonskoj regulativi, kao i o važnosti rada i razgovora s djecom.

Ovom prilikom podijeljene su brošure koje mogu pomoći svima da prepoznaju nasilje i poduzmu određene korake.
Sudionici ove manifestacije imali su priliku vidjeti i kako izgleda nekoliko spotova napravljenih u svrhu prevencije i borbe protiv nasilja, te video poruke o ovoj akciji koje su uputili predsjednik države Ivo Josipović i ministar Tomislav Karamarko.

Uz učenike osmih razreda koji su govorili o nasilju, u drugom dijelu programa nastupio je zbor škole Ostrog i klapa Mendula, a postavljena je izložba likovnih i literarnih radova učenika kaštelanskih škola o temi nasilja.