Bob, bobić, mahuna

Autor: Božena Ukić, 18. 5. 2018.

BOB NAŠ SVAGDAŠNJI

U četvrtak, 17. svibnja predstavljena je u Dvorcu Vitturiju knjiga „ Bob, bobić, mahuna“, autorice Mirjane Mrkele. Tom lijepom događaj su nazočili učenici naše škole sa svojim učiteljicama. Svečanost predstavljanja je uljepšao Veliki zbor  pjesmom „ Kaštela sunčana.“

Učenice Ana Mateljan, Dora Jurić i Ana Ergović su pročitale svoj haiku na temu boba, a autorica je odgovarala na učenička pitanja.  Na kraju su se svi mogli počastiti delicijama s bobom.

Dan prije u našoj školi je snimljen  prilog o bobu koji je emitiran u emisiji „ Dobro jutro, Hrvatska!“

ZANIMLJIVOSTI O BOBU

Bob (Faba vulgaris ) je vjerojatno najstarije povrće koje su ljudi uzgajali. Tragovi uzgoja boba nalaze se u srednjoj Europi još u bakarnom dobu. Poznavali su ga antički narodi na obalama Sredozemlja. Tragovi  o uzgoju  boba na obalama Kaspijskog jezera stara su 4000 godina. Vjerojatno su njegovo sjeme slavenska plemena  tijekom Velike seobe naroda ponijela sa sobom. Do kasnog srednjeg vijeka, do otkrića Novog Svijeta, Amerike, bob je bio jedna od glavnih biljnih kultura.

Postoji legenda –ako uza se imamo jedno zrno boba, nikada nam neće zafaliti nekih životnih potrepština. U Španjolskoj i Portugalu, za Božić   u kolačima se može naći bob.

Tekst i fotografije: Sara Barač, Lucija Prdić i Gabrijel Vranješ, 5.d i učitelj Jozo Lovrić

11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

Bacanje medicinskog biserja by Doc (#14) - Medicinske kućne čarolije
Nasuprot uvriježenom shvaćanju medicine kao "ozbiljne teme", ona može itekako biti zanimljiva, smiješna, pa i neozbiljna. Doc je stoga prikupio zabavno medicinsko biserje, kojega sada baca pred vas

15.12.2018. 07:00
dSPACE otvorio novi razvojni centar u Hrvatskoj