Bob, bobić, mahuna

Autor: Božena Ukić, 18. 5. 2018.

BOB NAŠ SVAGDAŠNJI

U četvrtak, 17. svibnja predstavljena je u Dvorcu Vitturiju knjiga „ Bob, bobić, mahuna“, autorice Mirjane Mrkele. Tom lijepom događaj su nazočili učenici naše škole sa svojim učiteljicama. Svečanost predstavljanja je uljepšao Veliki zbor  pjesmom „ Kaštela sunčana.“

Učenice Ana Mateljan, Dora Jurić i Ana Ergović su pročitale svoj haiku na temu boba, a autorica je odgovarala na učenička pitanja.  Na kraju su se svi mogli počastiti delicijama s bobom.

Dan prije u našoj školi je snimljen  prilog o bobu koji je emitiran u emisiji „ Dobro jutro, Hrvatska!“

ZANIMLJIVOSTI O BOBU

Bob (Faba vulgaris ) je vjerojatno najstarije povrće koje su ljudi uzgajali. Tragovi uzgoja boba nalaze se u srednjoj Europi još u bakarnom dobu. Poznavali su ga antički narodi na obalama Sredozemlja. Tragovi  o uzgoju  boba na obalama Kaspijskog jezera stara su 4000 godina. Vjerojatno su njegovo sjeme slavenska plemena  tijekom Velike seobe naroda ponijela sa sobom. Do kasnog srednjeg vijeka, do otkrića Novog Svijeta, Amerike, bob je bio jedna od glavnih biljnih kultura.

Postoji legenda –ako uza se imamo jedno zrno boba, nikada nam neće zafaliti nekih životnih potrepština. U Španjolskoj i Portugalu, za Božić   u kolačima se može naći bob.

Tekst i fotografije: Sara Barač, Lucija Prdić i Gabrijel Vranješ, 5.d i učitelj Jozo Lovrić

Okvirni vremenik - 2. polugodište

21.06.2018. 08:59
21. lipnja - Prvi dan ljeta
Ljeto je jedno od četiri godišnja doba i najtoplije je od njih. Na sjevernoj polutki traje otprilike od 20. lipnja do 23. rujna. Na južnoj polutki traje od oko 20. prosinca do oko 21. ožujka. Po konvenciji ljeto na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio lipnja, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna, a na južnoj Zemljinoj polutki dio prosinca, cijeli siječanj, veljača i dio ožujka.

15.06.2018. 14:43
Objavljena "Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata"
U okviru provedbe projekta GrowCERT izrađena je “Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata” nastala temeljem  Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti .

23.06.2018. 22:25
Dva svjetska zlata za hrvatske robotičare na RoboCupu u Montrealu
Hrvatski predstavnici su ovoga tjedna na najvećem svjetskom natjecanju u robotici osvojili dvije zlatne medalje

23.06.2018. 22:23