HAIKU – vrijednost i ljepota običnog

Tri stiha, i nekoliko riječi. Za haiku vam više i ne treba. A doživljaj i slika su neponovljivi. Tradicionalna japanska vrsta poezije koja se proširila diljem svijeta. Smatra se najkraćim oblikom poezije na svijetu. Među najvažnije haiku pjesnike se smatra Matsuo Bashō (1644.-1694.): Važno je da ti duh bude visoko u svijetu istinskog razumijevanja, a da pritom ne zaboraviš vrijednost onog što je obično. Uvijek traži istinu ljepote, svaki se put vrati svijetu običnog doživljaja… „

Haiku nas poziva da posvetimo pozornost  onome pokraj čega obično “proletimo”, što smatramo nevažnim i primijetimo prazninu tek kad nestane. Za poeziju se često kaže da je “glazba duše”. Ljudska duša prepoznaje tu glazbu, nije joj potreban prevoditelj. Ona također ne poznaje granice, strane svijeta. Stoga, koliko god haiku poezija bila japanska, njena je poruka općeljudska i može biti nadahnuće svakom čovjeku koji traga za jednostavnim načinom života.

Iako u svom izvornom obliku usmjerena prema doživljaju prirode, motivi za haiku mogu se naći u svakodnevnom životu i kroz njega se izražavaju razmišljanje, doživljaj, životni stavovi.