ŠKOLA MIRA

Cilj projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ jest upoznavanja kroz dvodnevne posjete o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Naši su osmaši sudjelovali u tom projektu u vremenu od 5. do 8. ožujka.

U sklopu dvodnevnog posjeta, osim obilaska memorijalnih lokaliteta u Vukovaru, učenici su, također, posjetili Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz i Muzej vučedolske kulture.

Posjet je uključivao i predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijesti za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira.

Ministarstvo branitelja  financiralo smještaj u hostelu „ Dubrovnik“ koji se nalazi u vojarni na Sajmištu, prijevoz i prehranu. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

Završni je dio bila Škola mira u Ružičkinom domu. Nazočne je pozdravio gospodin Zoran Šangut, ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru. Gosti projekta, gospodin  Arne Hartig, voditelj Odjela za kulturu u veleposlanstvu Savezne Republike Njemačke u Zagrebu, i gospođa Lana Mayer, predsjednica Europskog doma Vukovar, održali su predavanje o potrebi i značaju mira. Projekt je završio kvizom na temu Domovinskog rata i obrane Vukovara nakon čega su učenicima, sudionicima dodijeljena priznanja.