Autor: Božena Ukić, 25. 5. 2016.

U sklopu Praznika cvijeća držana je radionica u naše o plodovima našega Botaničkog vrta. Tema je bila biljka očenašica. Naša vrtlarica Milka je učenicima ispričala nešto o biljci, a zatim su se bacili na posao. Prvo su očistili biljku, pa su pravili narukvice.

Očenašica je listopadno stablo iz porodice melija. Stablo u prosjeku naraste do dvanaest metara visine, krošnja je rijetka, široka, zaobljena. Cvate u svibnju i lipnju, ugodnog je mirisa. Plodovi su otrovne, okrugle blijedosmeđe koštunice. Dozrijevaju početkom jeseni i ostaju na stablu preko zime.

Njezini plodovi su nekada služili za izradu krunica pa je ova radionica imala cilj podsjećanje na vrijeme kada su ljudi manje kupovali jer su i sami mogli izraditi stvari koje su im bile potrebnne. Ujedno je poslužila kako bi  u učenicima probudila poduzetnički duh i kreativnost. Ugodno s korisnim!!!