Autor: Ana Rančić, 17. 6. 2015.

Petak dvanaesti. Ulijećemo u bus i pravac  u osvajanje Salone. Barbarizam ili turizam-nema velike razlike. Već u deset zvizdan, a mi obilazimo „kamenje“ i plašimo se pitona koji je, navodno, nekom pobjegao. Izgleda, ipak je nekom pobjegla obična patka.  Novinarska.

Na Klisu lovimo hlad, ali jedan jedini čempres i nije neka utjeha. Tu nas dočekuju uskoci koji pokušavaju od nas napraviti kakve-takve strijelce. S „đojstikom“ bi to bilo puno lakše. Pobjednik je John koji se okitio titulom – oko sokolovo. Uskok Mile nam pokušava napuniti naše već pune glavice datumima, godinama, događajima.  Ma, Mile, kraj je godine! Uh!

Onda nas odvelo na izradu suvenira od gipsa. Svakom tko je ijednom pravio palačinke, jasno je da tu nema velike mudrosti. Ali smo sami napravili suvenir i ponijeli ga kući. I uštedjeli kune za sladoled i ledeni.

Uslijedila je – ribičija. Akvarij u Vranjicu. Mazili raže i morske pase. Jedan čak iskočio iz bazena, a di i ne bi! Govori teta iz akvarija – ne brinite, nije mu to prvi put.

Na kraju dana Gospin otok. Sloboda, pokošena ledina, valjanje, kotrljanje. E tu smo konačno dehidrirali i samo su se rijetki uspjeli prebaciti preko Jadra do Lidla.