Autor: Ana Rančić, 15. 6. 2015.

Petaši su, na kraju ove školske godine, zajedno sa svojim razrednicama, posjetili Skradin, Slapove Krke, Šibenik i Trogir.

Organizator ovog edukativnog izleta bila je agencija Eridan.

Dva su nas  autobusa čekala ispred škole u 7 sati ujutro. Krenuli smo prema Skradinu i odmah u autobusu naučili ponešto o svemu što se uz put moglo vidjeti,  zahvaljujući našoj Vanji - vodički.

U Skradinu smo se zaigrali u parku, a onda brodom uz Krku do Roškog slapa. Bilo je govora o endemskim biljnim i životinjskim  vrstama, puno zapitkivanja i fotografiranja. Bili smo u starim mlinovima, kovačnici, kuhinji, gledali kako se tka na tkalačkom stanu, učeći tako o prošlosti ovga kraja. Dio smo vremena proveli na livadi uz Skradinski buk, uživajući u različitim igrama, a malo smo se i okrijepili.

Autobus nas je poslije odveo u Šibenik a naša vodička u Katedralu sv. Jakova, remek djelo Jurja Dalmatinca i Nikole Firentinca, dovršeno u 16. stoljeću, nakon 100 godina gradnje. Unutrašnjost  katedrale, s čuvenom krstionicom je impresivna, ali i njezin vanjski izgled očarava. Naučili smo što su portal i rozeta, baldahin, divili se zagonetnoj galeriji ljudsih likova isklesanih na vanjskom obodu apsida.

Kroz Trogir smo prošetali i, naravno, počastili se zasluženim sladoledom, da bismo kući stigli oko 19 sati, umorni ali zadovoljni.