Autor: Ana Rančić, 31. 10. 2014.

Da ste prije dvadesetak i više godina zavirili u torbu nekoga školarca, onda biste osim udžbenika, bilježnica i pribora mogli naletjeti na Alana Forda, Vukove s Ontarija, Asterixa i  mnoge druge junake, ljubimce  široke čitateljske publike. Čitali su se potajno, ispod klupe, roditelji su govorili kako kvare čitateljski ukus, ali bez uspjeha. Uvijek su bili primamljiva roba, lektira i poslastica, uz onu obveznu, školsku. Stripovi!!!  Deveta umjetnost. Magični kvadrat!

A danas? Poslije digitalne pošasti postali su ugrožena vrsta koja intresira samo zaljubljenike i kolekcionare. Ne može se više vidjeti kako se međusobno razmjenju  stripovi jer se vrijednost odavno počela mjeriti gigabajtima, pikselima, iPhonom i ostalim čudima. Najmlađi naraštaj odrasta uz igrice, virtualna prijateljstva u kojima je već sve unaprijed određen rezultat. Kreativnost je potisnuta u korist mehaničkog ponavljanja i kopiranja.

Vratili smo se u vrijeme kada nam prsti nisu služili  samo za tipkanje, pravljenje „selfija“ , stiskanje entera,  i pauza na playerima. Pokušali smo sami napraviti nešto svoje, sami kreirati svoju priču, na svoj način. Pomalo i naivno i možda nespretno, ali je važno da je to djelo naših ruku i mašte. Crtali smo stripove na razne teme: događaje iz svakodnevice, školskog života, teme iz čitanke, školske lektire...pogledajte pa prosudite je li vrijedilo ?