Službeno je proljeće pokucalo na vrata u 12 sati i 2 minute 20. ožujka.

Iako smo naučili da ovo godišnje doba počinje 21. ožujka, ove godine, kao i nekoliko prethodnih, prvi dan proljeća ili proljetna ravnodnevica stigli su dan ranije. Prvi dan proljeća  naziva se i proljetnom ravnodnevnicom ili ekvinocijem.

To znači da su smjerovi izlaska i zalaska Sunca najbliži točnim smjerovima istoka i zapada, a u trenutku ravnodnevice Sunčeve zrake obasjavaju Zemljin ekvator pod pravim kutem.

Trajanje dana i noći iznosi približno 12 sati, ali zbog djelovanja atmosfere nije potpuno jednako. Početkom proljeća priroda se  budi, sunca i svjetlosti je sve više, a svakim novim danom i temperature pomalo rastu.

Za mnoge je upravo proljeće najljepše godišnje doba, no kako je i vrlo promjenljivo, ne dajte da vam oni u vremenskom smislu malo lošiji dani pokvare užitak u ovom divnom godišnjem dobu!