Trofej iz vrtova: Kaštela su uzor cijeloj Hrvatskoj

O botaničkom vrtu Osnovne škole ‘Ostrog’ u Kaštel Lukšiću brinu se njezini učenici

Više desetljeća njegovana tradicija na podizanju i očuvanju brojnih vrtova koji su sastavni dio odgojno-obrazovnih ustanova u Kaštelima, nagrađena je još jednim velikim priznanjem. Ovaj put priznanje je dodijeljeno Gradu. Grad Kaštela dobio je posebnu nagradu jer godinama u svih svojih sedam Kaštela, u vrtićima, đačkim domovima, osnovnim i srednjim školama, iznimno lijepo njeguje školske vrtove, cvjetnjake, maslinike, odnosno cjelokupni okoliš u kojem djeca odrastaju.

Školski su vrtovi jedinstvena turistička ponuda Kaštela

A botanički školski vrt Osnovne škole “Ostrog” u Kaštel Lukšiću bio je uzor mnogim školskim vrtovima diljem cijele Hrvatske. Nagradu je na svečanosti upriličenoj u studiju “Bajsić” na Hrvatskoj radioteleviziji u ime Grada preuzeo dogradonačelnik Mili Novak, dok je u ime kaštelanskih škola svečanosti nazočila predsjednica Aktiva ravnatelja profesorica Jadranka Šošić.

Lidija Komes, Mili Novak i Jadranka Šošić na svečanosti u Zagrebu

− Čast nam je što je stručno povjerenstvo dodijelilo ovu posebnu nagradu Gradu Kaštelima. Ovo je priznanje za dugogodišnju brigu o najmlađima i školskim vrtovima, ali i općenito o vrtovima i perivojima te o okolišu.

Grad Kaštela opredijelio se za vraćanje starog turističkog sjaja i turističkog imidža Kaštelima, a školski vrtovi, posebno botanički vrt u Lukšiću, naša su iznimna komparativna prednost ijedinstvena turistička ponuda grada.

Ova nam je nagrada poticaj i obveza za daljnju brigu o okolišu – kazao je dogradonačelnik Novak.

Nagrada je obradovala i profesoricu Ivnu Bućan, koja je začetnica razvoja školskih okoliša, ne samo u Kaštelima i Kaštelanskoj zagori, nego i šire, a ujedno je već godinama, kao priznata ekologinja, uključena u ovo veliko natjecanje.

Ispred cijele Hrvatske

− Drago mi je da je ova posebna nagrada stigla u Kaštela. Ona je priznanje vrtovima i okolišu u Kaštelima, ali i činjenici da je botanički vrt škole “Ostrog” bio poticaj uređenju mnogih školskih vrtova diljem zemlje, a posebno na Jadranu.

O stanju i značenju vrtova u Kaštelima govori i podatak da smo ovdje imali natjecanje za najljepši okoliš dječjih ustanova davno prije ovoga i svih drugih sličnih natjecanja – kazala je Bućan, te nadodala kako joj je želja da se botanički vrt škole “Ostrog” i dalje održi, da postane dio Europske asocijacije botaničkih vrtova, te da se u tu svrhu uredi multimedijska dokumentacija vrta.

Ivna Bućan najavila je da će ova nagrada uskoro biti posebno obilježena u Kaštelima, o čemu će javnost biti informirana.

Inače, projekt “Najljepši školski vrtovi” počeo se realizirati 1995. godine na poticaj Obrazovnog programa Hrvatskog radija, ekološke emisije “Slušaj kako zemlja diše” i njezine urednice Lidije Komes, a već 19 godina zajednički ga vode Hrvatska radiotelevizija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, te Ministarstvo poljoprivrede.

SNIMIO PAUN PAUNOVIĆ / CROPIX

Izvor: http://www.slobodnadalmacija.hr/Dalmacija/Splitzupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/228618/Default.aspx