Hrvatska u duši, Dalmacija u srcu

Čuvar hrvatske tradicije,poznati voditelj serijala „LIJEPOM  NAŠOM“, zabavljač, profesionalac koji u tisuće domova donosi radost, poslije tri desetljeća posjetio naš Botanički vrt

- Kako se osjećate u našim Kaštelima?

U Kaštelima sam bio kad sam bio kao ti, a to je bilo prije 50-tak godina. Osjećam se kao doma. Jednostavno, ne samo otkad radim ovaj serijal ''Lijepom našom'' nego i prije, put me je uvijek nosio Lijepom Našom. Kilometre i kilometre sam prošao, upoznao brojne ljude…Kaštela su obilježila moj život. Dvadesetak kilometara odavde potječu moji, tu se rodio moj čukundjeda, pradjeda, djeda, otac  moj  i sigurno da se u takvom okružju osjećam doma . U Kaštelima sam proveo djetinjstvo, kupao se, išao u Baletnu na ples…Puno, puno lijepih uspomena veže me uz tih sedam bisera, sedam Kaštela.

-Podijelite s nama dojmove iz Botaničkog vrta?

Odlično pitanje.U tom predivnom Botaničkom vrtu bio sam prije nekih 30-tak godina.Vrt se počeo formirati.Kada je postao prvi arboretum, jedini Botanički vrt u bivšoj državi,radio sam u emisiji ''Zdravo mladi'' jedan prilog o vašem vrtu i drago mi je što sam ga danas posjetio.Izrastao je u predivni vrt kojeg se ne bi postidjela ni jedna Engleska, ni Amerika, ni bilo koja druga država svijeta.Puno, puno lijepih biljaka, svega što je zapravo naše i s čime se ponosimo. I to je, slobodno mogu reći, dio tradicijske kulture.

-Kada i kako  ste počeli snimati serijal „Lijepom Našom“?

Emisije ovoga tipa ''Lijepom Našom'' počeo sam snimati prije  gotovo 13 godina i svidjelo mi se.Shvatio sam da se ne poklanja dovoljno pozornosti hrvatskoj tradicijskoj kulturi, pjesmama, plesovima, običajima našeg hrvatskoga naroda ....Odlučio sam da Hrvatska televizija u određene minute emitiranja u tjednu  posveti upravo tim temama i sadržajima.Ideja je bila odlična. Punimo dvorane evo i večeras u Kaštel Starom, nažalost, dvorana će biti pretijesna. U Slavoniji, gdje smo bili prije Dalmacije, bili smo u Đakovu i tamo je ostalo  500 ljudi pred dvoranom. Mene to jako boli i volio bih da svi imaju mjesta kako bismo zajedno uživali,da svi možemo dijeliti radost bogatstva te naše prelijepe tradicijske kulture ,onoga što smo naslijedili od naših starih, ali ne samo da bi u tome uživali, već da bi smo sačuvali za generacije koje dolaze, za sve vas.

-Jeste li svjesni da Vaše emisije potiču ljude na razmišljanja o prirodnim ljepotama Lijepe Naše?

To mi je i bila namjera.Jako mi je drago da su ljudi prepoznali poruku i na što želim upozoriti, jer mi smo zemlja koja nudi puno ljepota putniku namjerniku i brojnim turistima. Mislim da smo mi jedna od najljepših turističkih destinacija barem u ovom dijelu Europe, ako ne i puno šire, da upravo ovom emisijom želim ukazati na neke  prednosti koje imamo, a koje još nismo dovoljno iskoristili.Prirodne ljepote, sasvim sigurno, čine nas posebnima na čemu nam mnogi zavide. Sami se ne ponosimo dovoljno njima i ne radimo sami na vrednovanju svih tih ljepota koje nam je dragi Bog podario. Samo to trebamo čuvati, malo urediti  i od toga dobro živjeti.

-Imate li laganu tremu prije početka snimanja večerašnje emisije?

Nazvao bih to odgovornošću. Osjećam se odgovornim pred brojnom publikom, kako  u dvorani, tako i pred televizijskim auditorijem, za posao koji radim. Mnogi ne znaju koliko mi truda ulažemo u emisiju. Dok proba traje, imam možda još 20-tak minuta za presvući se i obući, izgledati lijepo, moram biti pametan, moram paziti što ću reći. Šalim se malo, ali  svjestan sam toga, treme nemam,  postoji doza odgovornosti bez čega se ne može raditi, bila bi to onda lakrdija.

-Hoćete li večeras zapjevati uz naše pjevače ?

Ne znam hoću li večeras zapjevati jer imamo jako, jako puno pjevača, imamo jako puno lijepih pjesama, a ako mi dođe  zapjevam  onako kako me srce ponese.Ako osjetim potrebu ja ću sasvim sigurno zapjevati. Na kraju hoću sigurno „Od stoljeća sedmog“ , meni jedna od najdražih pjesama i drago mi je da ćemo se prisjetiti, nažalost preminulog, Ive Cvitića koji je napisao tu pjesmu,a iz Kaštel Kambelovca je. Evo na taj način ćemo mu odati priznanje za tu predivnu pjesmu.

Branko Uvodić je ostavio dojam ugodne, drage, zabavne i vedre osobe ispunjene ljubavlju prema drugima. Veliki domoljub koji izvrsnim umrežavanjem uma i srca kod gledatelja budi emocije, ali i spoznaju da imaju bogatu tradicijsku kulturu utkanu u prirodne ljepote.