DAN GRADA KAŠTELA

Autor: Administrator , 3. 3. 2021.

Dana 4. ožujka slavimo Dan grada Kaštela. Na taj dan davne  852.godine, prilikom posjeta Bijaćima, knez Trpimir je darovao splitskoj nadbiskupiji crkvicu svetog Jurja u Putalju . U darovnici se prvi put spominje ime Hrvat (dux Croatorum iuvatus munere divino – knez Hrvata milošću Božjom). To je najstarija isprava s dvora nekog od hrvatskih vladara u kojoj se spominje hrvatsko ime pa je mnogi povjesničari nazivaju rodnim listom hrvatske državnosti. Poznata je i kao Povelja kneza Trpimira i najstariji je sačuvani spomenik hrvatskog prava napisan na latinskom jeziku.

Prijepis darovnice iz 16.stoljeća čuva se u Riznici crkve svetog Jurja u Kaštel Sućurcu.

Kako bismo uveličali i što svečanije obilježili Dan grada, u četvrtak 4. ožujka je nenastavni dan za učenike naše škole.

Svim učenicima, djelatnicima i roditeljima želimo sretan Dan grada.