SEDMAŠI-ANTIKORONAŠI

Autor: NIKOLA PJANIĆ, 2. 4. 2020.

Od pamtivijeka je  ljudski rod izložen nedaćama svake vrste. Prirodnim katastrofama-potresima, epidemijama, poplavama, požarima, ratovima... U tim trenutcima pokaže se koliko je čovjek mali pred prirodnim silama. Iako su puno jače od njega, on im se uvijek suprotstavljao . Na sve načine. Tako su diljem svijeta nastali magijski obredi, plesovi i pjesme, npr. zazivanje kiše, spaljivanje zla u karnevalskim svečanostima itd...

Antički grčki filozof Gorgija (493. – 370. pr. Krista) ukazao je na magijsku moć riječi. Ta moć se ogleda u književnom stvaranju, usmenom i pisanom. Moć, ali ljepota.

U ovim danima pokušali smo iskoristiti tu magičnu moć riječi pa smo , unatoč neizvjesnosti,  teškoćama i strahu, pokazali zube i malo se nasmijali koroni! Neka pati! Mi smo sedmaši-antikoronaši!

Literarne radove možete pročitati OVDJE