World Peace Game

Autor: Božena Ukić, 2. 5. 2016.

DJECA MIJENJAJU SVIJET

Naša se škola uključila u projekt World Peace Game koji se u svijetu provodi već 40-ak godina zahvaljujući ravnateljici Nevenki Maras i profesorici Dijani Vinčić.

U projektu i radionicama sudjelovalo je tridesetak naših sedmaša koji su ozbiljno i s oduševljenjem prihvatili uloge svjetskih lidera. Sve je trajalo od ponedjeljka, 18. do petka. 22. travnja u Dvorcu Vitturi.

World Peace Game je, zapravo, oponašanje stvarnosti u globalnom svijetu sa svim pojavama, događajima o kojima se svakodnevno može slušati u vijestima: od kriza, ratova, elementarnih nepogoda, gospodarstva, ekologije...

Cilj je osigurati mir u svijetu, napredak, ravnopravnost, jednom rječju - sve ono što je cilj u stvarnom životu. U ovoj edukativnoj igri pruža se mogućnost svakom pojedincu da djeluje individualno i u okviru tima kojemu pripada kako bi istražujući, procjenjujući i predlažući došao do najboljega rješenja na dobrobit svih.

Pozitivno je iznenadila odgovornost i  naših učenika koji su pokazali da se znanje ne stječe samo u školskoj klupi kao i samostalnost koju su pokazali donoseći odluke kojima su nastojali doći do rješenja problema što su im se našli na putu u zadanom trenutku.Osim tridesetak učenika, u igri, koja se provodi u dvorcu Vitturi, sudjelovali su domaći i strani profesori, iz Austrije, Engleske i Sirije koji prate igru učenika te sudjeluju u radionicima kako bi igru mogli prezentirati u svojim zemljama i svojim školama.

Evo, što su nam rekli neki naši učenici:

Ana Papić, 7.a – To je bilo novo i vrijedno iskustvo za sve nas. Rad je bio timski i sve je bilo podređeno jednom cilju – rješavanju nastalih problema, krizâ. Timski rad zbližava. Osim što smo puno toga naučili-i zabavili smo se.

Ivan Skorup, 7.b – Ova radionica mi je bila zabavna jer smo rješavali samostalno zadane probleme. Posebno bih istaknuo voditelja – Johna Huntera koji je sve radio s nama na jednostavan način. Uz igru smo mnogo toga naučili, što je lakše, slikovitije i zabavnije.

Danijel Maganjić, 7.b – Posebno mi se svidjelo što je ovo učenje kroz igru. Ova igra me je naučila koliko je važan zajednički rad koji možemo primijeniti u svakodnevnom životu. Pogotovo, u situacijama gdje ne možemo sami riješiti nešto. Razlikuje se od učenja u školi jer nisam osjetio nikakvu napetost i strah od pogreške. Baš suprotno, osjećali smo se opušteno i trudili se da riješimo zadani problem što smo na kraju i uspjeli.

Vinko Ćorić, 7.b – Naučio sam na zanimljiv način isprobati kako riješiti neki zadatak, ne učenjem iz knjiga i lovom na ocjenu. Bilo je lijepo upoznati ljude iz drugih zemalja: Amerike, Austrije, Sirije, Engleske...U svima nama se probudio osjećaj odgovornosti, samostalnosti i slobode, bez straha da ću negdje falit i da će mi se drugi smijati. Trebalo bi se ovako raditi i u školi što više jer bi to bilo pravo znanje, a ne samo skupljanje ocjena.

Lovre Davidović, 7.b – Kada sam došao prvoga dana, učinilo mi se da će to biti ubijanje vremena s ekipom, ali kad je gospodin  Hunter pčeo objašnjavati, uplašio sam se misleći da je to nemoguće riješiti, No, uz pozorno slušanje, dobru međusobnu suradnju ispalo je lakše nego sam očekivao i, naravno, pobijedili smo. Želio bih ponoviti to još jednom.