INTERVJU

Autor: Božena Ukić, 14. 4. 2016.

NIKA – POBJEDNIČKO IME

Do prvog mjesta u Hrvatskoj nije  nimalo lako doći. To najbolje zna Nika. Ali nije lako ni do Nike. Ona je u suprotnoj smjeni, nikako do nje. A mi dobili zadatak da napravimo intervju s njom, poslije izvanrednog uspjeha – prvog mjesta na Državnom natjecanju u informatici. Uskrsni su praznici, naš nastavnik na putu pa upute dobivamo preko nastavnica Ane i Karmen preko „mejlova.“ Nigdje živa čovjeka, a vrijeme curi.

I onda jedan „klik“! Pa imamo „fejs“! To je naš azil i tu smo na domaćem terenu. Ionako stalno visimo tamo i trošimo svoje vrijeme. Valjda ćemo je tako najlakše pronaći...ona je kao i mi  pa je posjetismo na njezinu profilu. Pravi virtualni intervju. Zadatak obavljen, a mi pokazasmo da nam informatika nije samo teorija, već dio svakodnevice.

Čestitamo ti. Jesi li se nadala ovom uspjehu?

Nisam baš. Samo sam se nadala.

Kako si se osjećala?

Bila sam oduševljena. Nisam mogla vjervati.

Je li konkurencija bila jaka?

Bilo je učenika iz cijele Hrvatske. Naravno, sve su to bili vrhunski nadareni i pripremljeni učenici. Naglasila bih da je još dvoje učenika iz naše županije ostvarilo izvrstan uspjeh: Ivan Pavlović iz OŠ Split 3, i Zvonimir Delaš, iz OŠ Don Lovre Katica. Zvone  je bio četvrti, a Ivan je zauzeo šesto mjesto.

Za takav uspjeh treba  puno truda. Koliko učiš?

Ma, ovisi, kako kada. Obično sat ili dva. Ali, ozbiljno i dugo sam se pripremala. Nekoliko sam tjedana bila sva u tome.

Razmišljaš li o svom budućem pozivu?

Nemam neke precizne planove; svakako bih se htjela nastaviti baviti informatikom.

Prijatelji? Druženje?

Osim iz škole s kojima se svakodnevno družim, na natjecanju sam upoznala nove i bilo je lijepo i zabavno provesti nekoliko dana s njima.

Otkud ljubav prema informatici?

Ne znam, jednostavno me zanimaju nove stvari, nova tehnologija i novi izazovi.

Čime se još baviš?

Pa, volim matematiku. Također, idem na natjecanje iz tog predmata. Uz to, idem na francuski i talijanski jezik.

Je li te ičega strah?

Pa, ne znam! Aha, bojim se pauka!

Tko ti je uzor?

Iskreno, to je moja nastavnica informatike - Ana Rančić koja je uložila puno truda kako bih ostvarila ovaj uspjeh. Hvala joj velika.

A mi kažemo: hvala tebi, Nika, što si ovim vrijednim uspjehom dala veliki doprinos školi i našem gradu te pokazala kako se uz trud i ljubav prema učenju može postići sve. A ti to jesi!

Leon Mikulić, Ivan Skorup, Lovre Davidović, Mario Krešić, 7.b