Europski dan poduzetništva za učenike

Autor: Ana Rančić, 27. 3. 2015.

EUROPSKI DAN PODUZETNIŠTVA ZA UČENIKE

U okviru Europskog tjedna maloga i srednjeg poduzetništva, Europska komisija pokrenula je inicijativu EU-a: Europski dan poduzetništva za učenike/studente kako bi se poticala svijest učenika/studenata za poduzetništvo kao ključnu mogućnost za uspješan završetak formalnog obrazovanja i postizanje većih mogućnosti na tržištu rada.

(saznaj više)

Agencija za odgoj i obrazovanje je organizator i uputila je pozive školskim zadrugama da se uključe u taj projekt. Naša je škola prihvatila prijedlog te je u utorak, 24. ožujka organizirala predavanje koje su održali uspješni poduzetnici Antonija Gomezelj i Draško Babić.

Gospođa Antonija je agronomica, zajedno sa svojim suprugom. Za poduzetništvo se odlučila 2008. Sada je vlasnica i direktorica tvrtke BIOPLANT  u kojoj proizvodi samo eko proizvode: povrće i od voća jagode, godišnje oko trideset tona. Veliki su iznos uložili u svoj posao i trebalo im je više od godine dana. Istakli su da teško dolaze do sadnica za ekološki uzgoj (npr.lubenice). Gospođa Gomezelj je svoj diplomski rad  radila u našem vrtu

Gospodin Draško Babić je diplomirani inženjer geodezije. Radio je u Austriji i Njemačkoj. Bavio se privatnim poslovima, a poslije se posvetio turizmu. Sada je direktor turističkog kompleksa „Resnik“ u Kaštel Štafiliću. Ove će godine diplomirati ekonomiju. Uspješan je i uporan te nam je dao korisne savjete zasnovane na vlastitu iskustvu.

Iz razgovora s našim gostima naučili smo da je bavljenje poduzetništvom dobro pogotovo ako se nastavlja obiteljska tradicija. Iako nosi rizike, pruža svakome priliku da pokaže svoje sposobnosti i primijeni formalno znanje koje je stečeno tijekom školovanja.

Tekst:Anamarija Odak, 8.b