Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Ana Rančić, 17. 11. 2014.

Učenici OŠ Ostrog 18. studenog s početkom u 17:15 sati na poseban način obilježavaju Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Svoje osjećaje i misli utkali su u molitve, pjesme i likovne radove koji su izloženi u atriju škole. Na državnoj razini u osnovnim školama pokrenut je projekt „Da se ne zaboravi“, a nositelji za Splitsko – dalmatinsku županiju su učenici 4.a razreda Oš Ostrog s učiteljicom Marinom Novak.

Na taj dan se prisjećamo mukotrpnog otpora vukovarskih branitelja i početka višegodišnje okupacije grada heroja. Samo sjećanje na Domovinski rat u nama budi tugu, ali nadasve zajedništvo i ponos. Najmanje što možemo učiniti u znak zahvalnosti gradu heroju i svim njegovim žrtvama je zapaliti svijeću. Stoga pozivamo sve naše učenike, roditelje i sugrađane da dođu i ponesu upaljene lampione, kojima ćemo ispisati ime ovog velikog grada. Svjetlo nek bude simbol našeg sjećanja i dokaz da njegova žrtva nije bila uzaludna.

Lekcija zapisana u srce

U tišini, dostojanstveno i s ponosom krenuli su jučer učenici sa svojim čiteljima poslije velikog odmora na četvrti sat. Ne u razred, već na mjesto gdje se uči puno važnija lekcija što se ne zapisuje u bilježnice . Zapisuje se u srce. I nije bilo odsutnih, nitko se nije ispričavao, nije bilo ispitivanja, niti provjere. A zapamtili su i naučili sve – kako se cijeni i poštuje žrtva za domovinu. Sa svijećama u rukama uputili su se do ljetne pozornice gdje je svatko ugradio svoj plamenčić u ime grada koji je postao simbolom boli, stradanja, prkosa i otpora i žrtve. Zasvijetlio je VUKOVAR.

Fotografije : Branimir Pavlinović i Stipe Žunić, 8.b

Literarni radovi