Priroda u književnim djelima

Autor: Božena Ukić, 4. 6. 2014.

Učenice Nikolina Šapina i Ella Bedalov s nastavnicom Nadom Barišić sudjelovale su na Petom okruglom stolu Gradske knjižnice Marko Marulić, Split.
Tema Okruglog stola bila je Priroda u književnim djelima.

Naše učenice su pripremile plakat s naslovom TISUĆU PRIČA PRIRODA U KNJIŽEVNOSTI ISPRIČA.
Nikolina je pročitala pripovijetku Slavonska šuma, J. Kozarca i svoj doživljaj iznijela u obliku pisma koje je napisala književniku.
Između ostalog Nikolina kaže:  " Zauvijek ću pamtiti Vašu misao: "Srastao sam s prirodom kao bršljan s hrastom..." Bit ću glasnik mlađim generacijama da ne čitaju lektiru samo za ocjenu.Neka žive otkrivene poruke. Želim da se širi krug života u slozi s Prirodom.Vaša ljubav prema Prirodi plodna je i vječna poput slavonske šume."
Ella je pročitala Velebitske vilin - staze Snježene  Grković Janović i zaključila: " Kvalitetna lektira sa snažnom ekološkom porukom.Snaga Velebita krije se u njegovoj ljepoti i bajkovitoj snazi. Nemoguće je bolovati u takvoj Prirodi. priroda ima dušu koja je puna dobrote.Neka čovjek (p)ostane čovjek Prirodi sličan, darežljiv i dobar kao kruh!"
Nastavnica Barišić je zaključila kako je književnost najplodnije izvorište Prirodne baštine te kako književnosti pripadaju velike zasluge za osvještavanje djece o ljepoti, bogatstvu, značaju i odgovornosti  prema Prirodi u životu čovjeka.