Sretan rođendan Microsoftu

Autor: Ivan Gelo, 4. 4. 2014.

Microsoft je američka softverska tvrtka.

Osnovali su je 4. travnja 1975. godine Bill Gates i Paul Allen.

Osnovna djelatnost tvrtke je razvoj osnovnog računalnog softvera poput operacijskih sustava,razvojnih alata, uredskih programa,baza podataka

Prvi Microsoftov proizvod bio je Basic prevoditelj za prvo komercijalno osobno računalo Altair 8800.

Godine 1977. proizveli su i program-prevoditelj za programski jezik Fortan .

U 1978. godini, otvorili su prvi prekomorski prodajni ured u Tokyu u Japanu, a prihod od prodaje te je godine premašio milijun dolara.

Godine 1979. prebacuju težište razvoja na softver za 16-bitne mikroprocesore i na njima zasnovana računala.

Pravi početak uspona Microsofta u vodeću softversku tvrtku počinje 1981, kada je IBM izbacio na tržište osobno računalo IBM PC.

Računalo je koristilo Microsoftov operacijski sustav MS-DOS 1.0 i Microsoftove programske jezike Cobol, Basic i Pascal. Microsoft je zadržao autorska prava na sav navedeni softver pa je rast popularosti IBM PC računala i njegovih kopija izravno pridonio rastu Microsofta.

Proizvodi Microsoft Windows

Windows Phone