ZAVRŠNO NATJECANJE "ČITAJMO NAGLAS, ČITAJMO ZAJEDNO

Autor: Božena Ukić, 7. 11. 2013.

Na završnom  natjecanju  „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno“ , koje je održano  31.10.2013. u Muzejskom prostoru Podvorje u Kaštel Sućurcu, uspješno su nastupile pobjednice iz naše škole Valentina Sabljić i Ana Majić.

ZAVRŠNO NATJECANJE "ČITAJMO NAGLAS, ČITAJMO ZAJEDNO"

Magda Lovrić, učenica 8. razreda OŠ kneza Mislava i Roko Kraljević, učenik 5. c razreda OŠ Bijaći, pobjednici su završnog natjecanja "Čitajmo naglas, čitajmo zajedno", koje je održano u četvrtak u prostoru Muzeja grada Kaštela, u Nadbiskupskoj palači (Podvorje) u Kaštel Sućurcu.

Odluku o najboljima donijelo je tročlano Povjerenstvo u sastavu: Ivona Jakić, novinarka Radio Splita; Kristina Vrankulj, voditeljica knjižare Profil-Mozaik "Miroslav Krleža" u Splitu i Mate Šimundić, prof. hrvatskog jezika i književnosti u I. gimnaziji u Splitu.

Prednatjecanje se tijekom protekla dva tjedna, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, održavalo u suradnji GKK i svih kaštelanskih osnovnih škola, nakon čega je odabrano je po dvoje natjecatelja, i to u dvije kategorije (1. kategorija: 3., 4. i 5. razredi te 2. kategorija: 6., 7. i 8. razredi).

Na završnom natjecanju je deset najboljih čitatelja pred Povjerenstvom i publikom imalo priliku predstaviti knjigu odabranu po vlastitom izboru, te iz iste pročitati odabrani ulomak. Povjerenstvo je ocjenjivalo kreativnost uvoda, jasnoću, razgovjetnost, izražajnost, složenost teksta, razumijevanje pročitanog i sveukupni dojam.

Važno je što više čitati

- Svi ste se pripremili i više nego dobro. Vaš trud je potrebno cijeniti i svima vam od srca čestitam. Samo tako nastavite, jer je važno što više čitati. Kako je večeras trebalo odabrati samo dvoje najboljih, koje će GKK odvesti na državno natjecanje na Interliber u Zagreb, Povjerenstvo je, nakon zbrojenih bodova, zaključilo kako su pobjednici Roko Kraljević, u I. kategoriji, i Magda Lovrić u II. kategoriji. Svima od srca čestitamo! - rekla je Ivona Jakić, koja je nazočnima prenijela odluku Povjerenstva.

Pobjednicima su uručene knjige Profil-Mozaika i priznanja za osvojeno 1. mjesto, dok su svim ostalim najboljim čitačima:
OŠ kneza Mislava:  ANĐELA DELIĆ;
OŠ kneza Trpimira: Filip Ivanković i Matea Gadža;
OŠ Ostrog:  VALENTINA SABLJIĆ i ANA MAJIĆ;
OŠ prof. Filipa Lukasa: Matea Grbeša i RUŽA ŠEKERIJA;
OŠ Bijaći: KATARINA BARIĆ
…koji su, nastupivši za svoju školu osvojili 1. i 2. mjesto, dodijeljene zahvalnice za sudjelovanje i jednogodišnja besplatna članarina u Gradskoj knjižnici Kaštela.

U glazbenom dijelu programa nastupili su: djevojačka klapa "Kćeri Marijine - Župa Sv. Jurja m. Kaštel Sućurac; Matea Samardžić (gitara) i Fani Biljak (flauta).

Gradska knjižnica Kaštela uključila se u natjecanje koje se provodi u cijeloj Hrvatskoj, a čiji su pokretači Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva i Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak. Cilj ove akcije, koja je pokrenuta upravo u 2013. godini, u Europskoj godini čitanja naglas, je poticanje čitanja i čitanja naglas, razvoj čitalačkih navika te popularizacija knjige.

Zahvaljujemo i čestitamo svim učenicima koji su sudjelovali, kao i njihovim mentorima i školama, a najboljima želimo puno uspjeha u daljnjem natjecanju – poručuju iz Gradske knjižnice.

IZVOR:http://www.kastela.org

Izvor: http://www.kastela.org/novosti/kultura/20211-magda-lovric-i-roko-kraljevic-najbolji